Unity – Bir yaşıma daha girdim…

Bu yaz tatilini Unity öğrenmeye adadım diyebilirim. Ufak tefek meşguliyetlerimden arta kalan zamanlarda Unity, kodlama, algoritma ve azıcık da grafik becerimi artıracağım.

Öğrenmek istediğim veya öğrenmem gereken konuların bir listesini hazırladım. Bu listeden sırası gelen konularla ilgili küçük projeler geliştirerek yeteneklerimi geliştirmeye çalışıyorum. Tabi bunu henüz üç gündür yapıyorum 🙂 Ancak devamı gelecek…

Unity gerçekten çok kapsamlı ve yetenekli bir oyun motoru. Yaklaşık iki yıldır çok kısıtlı zamanlarda uğraştığım Unity’e her geçen çalışma günümün sonunda bir kat daha hayran kalıp “Vay be.. Bir yaşıma daha girdim… Demek bu da varmış Unity’de” şeklinde tepki veriyorum.

Gelelim bugünün “Bir yaşıma daha girdim…” meselesine 🙂

Birkaç gündür üzerinde çalıştığım kendime öğretim amaçlı ufak projemde 2 saniyelik bir animasyonun tam bitim anına denk gelecek şekilde bir fonksiyonu çalıştırmam gerekiyor. Ben bu işi Unity’nin nimetlerinden olan IEnumerator ile yaptım. Yani tam animasyonum tetiklendiği anda çalışan bir IEnumerator fonksiyonu içerisinde 2 saniye geciktirmeden sonra
//yield return new WaitForSeconds(2f);
yapacağım işleri sıralayarak tam animasyon bitimine denk getirmeyi başardım istediğim şeyleri.

Kendime “Pekiii bu kadar düşünceli Unity oyun motoru bunu düşünmemiş midir? ” şeklinde bir soru sorup sadece 1 dakikalık bir araştırma sonucunda aslında Unity’nin bunu yıllar öncesinden düşünüp hazır bir sistem geliştirdiğini öğrendim. Hemde uygulaması çook kolay bir sistem..

Animation penceresinden kalp içine aldığım şu çentiğe tıklayınca istediğiniz saniyeye zaman barının hemen altına bir çentik koyuyor. Bu çentiğin ve sistemin adı UNITY ANIMATOR EVENT. Eklenen çentiğe ( çentik dedim ama belki daha güzel birşey denebilirdi ) tıkladığımızda ise inspector paneli açlıyor ve oradan fonksiyon seçmemizi istiyor.

İşte bu fonksiyon, çentiğiniz zaman barının hangi saniyesinde ise tam o an çalışıyor.

Bundan sonraki çalışmalarımda sanırım işime çoook yarayacak olan bir özelliği iki yıldır öğrenmemiş olmanın üzüntüsü içindeyken kendime şunu diyorum… TAM BİR ÖĞRENME İÇİN TAM BİR ÖĞRETMEN ŞART… Öyle şurdan burdan video izleyerek anca bu kadar öğreniliyor maalesef..

Eee.. Şimdi siz de bir yaşınıza daha girdiniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir