Blender 2.8 Yavaş Zoom Hatası / Navigasyon Hatası Çözümü. / How to Fix Slow Zoom Speed in Blender 2.8

ÖZET (Summary) : Edit ==> Preferences ==>Navigation==>Auto Depth

Resimli anlatım için yazının tamamını okuyun. Read the full article for image explanation.

Öncelikle başlık konusunda hiç emin olamadım. “Yavaş zoom nedir yaaa” şeklindeki iç tepkilerim eşliğinde yazımı yazıyorum. Daha uygun bir başlık bulursam değiştiririm sonra belki 🙂

Malum koronavirüs sebebiyle eğitime ara verilmişken yeni bir oyun projesine başlayayım dedim. Hayalimdeki proje kapsamında da bir iki tane özgün 3d karakter tasarlamak istiyorum. Hem bu vesileyle modelleme konusunda kendimi biraz geliştireyim istedim.

Neyse lafı uzatmadan blender kullananlarımız bileceklerdir farenin tekerlek tuşuyla veya orta tuşuyla artık ne derseniz objeye zoom in veya zoom out yapabiliyoruz. Yani yaklaşıp uzaklaşıyoruz. Veya shift tuşu basılıyken yine farenin orta tuşuyla ekranda sağa sola yukarı aşağı hareket edebiliyoruz. Bakış açımızı rahat ve hızlı bir şekilde değiştirebilmek modelleme yaparken çok önemli bir mesele.

Yaklaşık yarım saat sorunsuz modellemenin ardından farenin orta tuşuyla yaklaşıp uzaklaşmak veya diğer navigasyon işlemlerini yapmak çok zor bir hale geldi. Çok ama çoook yavaş oluyordu artık bu işlemler. Kısa bir araştırmadan sonra bu sorunun şu şekilde çözüleceğini gördüm.

Üstteki Edit Açılır menüsünden en altta bulunan Preferences seçeneğine tıklıyoruz.

Açılan pencerede önce sol taraftaki menülerden Navigation a tıklıyoruz. Sonra karşımıza gelen ayarlardan Auto Depth e tick atıyoruz.

Evet işte bu kadar. Artık navigasyon işlemlerimizi gayet seri bir şekilde yapabiliriz.

Hadi modellemeye devam edeyim ben siz de kendinize iyi bakın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir