Zor Günler…

Bildiğiniz üzere (ya da bilenler bilir :D) Game Developer olma yolunda sağlam adımlar atmaya çalışan bir öğretmen olmamın yanı sıra Bilgisayar Mühendisliği okumaktayım. 4 yıl önce Udemy kurslarında gördüğüm kod yazma işini membağından öğrenmek üzere girdim bu üniversite yoluna. Sonraları defalarca beni yavaşlattığını düşünsem de yarıda bırakmak istemedim ve nihayetinde sona yaklaştık inşallah. Hem bu süreçte gerçekten sağlam hocalardan sağlam dersler aldığımı, kodlama ve özellikle algoritma konusunda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Ya da henüz ciddi bir sınavdan geçmedim 🙂

Neyse gelelim asıl mevzuya. Bildiğiniz üzere 6-12 aylık bir süre içerisinde her şeyini kendim yapmak istediğim küçük bir indie game hayalim var. Bu hayali gerçekleştirmeye de sömestr tatilinde modellemeler ve her ne kadar buradan paylaşmasam da UNITY üzerinde prototiplemelerle başladım. Hedefim her iki güne bir yeni model ortaya koymaktı. Oyunda kullanmak istediğim yaklaşık 12 modeli bir ay içerisinde çıkarıp daha sonra UNITY ortamına ağırlık vermekti. 

Ancak üniversitenin yükü bu dönem biraz ağırlaştı. Fakültenin aldığı bir kararla Bitirme projesi 1 ve Bitirme projesi 2 derslerini aynı anda alabilme imkanı sunulduğunu öğrendiğim anda ikisini birlikte alıverdim. Tabi iki bitirme projesi birden alınca yapılması gereken proje de sağlam olmalıydı. Ben de danışman hocama Multiplayer bir oyun için herşeyiyle bir oyun sunucusu yazmak istediğimi bildirdim. Matchmaking, lobi, chat, veritabanı gibi komponentleri barındıran bir sunucu uygulaması olsun istedim. Ayrıca sunucuda aktif olarak çalışacak basit bir mobil oyun da ekledim proje planıma. Hocam da saolsun beni kırmadı ve kabul etti bu şekilde bir proje geliştirmemi.

Sonrasında başka bir derste başka bir proje daha geliştirilmesi gerektiğini söyledi bir hocamız. Tabi o çok özgün bir proje olmayacak daha çok bir konunun öğrenilmesi ve sunulması üzerine bir proje olacaktı. Orda da UNITY de makine öğrenmesi ve yapay sinir ağları ile parkur çözen arabalar yapmak isteğimi bildirdim. 

Hal böyle olunca yaklaşık 3 ay içinde geliştirilmesi gereken biri çok ciddi diğeri orta seviye iki proje oldu elimde. Sanırım İndie game hayallerim bu süreçte biraz beklemede kalacak. 

Bu sebeple artık indie game projemle alakalı daha seyrek paylaşımlar yaparken girişmiş olduğum bu iki projede öğrendiklerimle ilgili daha çok paylaşım yapmaya çalışacağım sayfamda. Umarın bundan sonraki paylaşımlarımdan daha çok zevk alırsınız.

İçses : Tabi bunların hepsi sizden çok kendim için yazdığım şeyler. Öğrenmenin kalıcı olması için bir mentör tavsiyesine uyuyorum sadece o kadar 🙂 Kimse okumasa da aç bir sayfa ve binlerce kişi okuyormuş gibi yaz demişti. Tavsiyesine uyuyorum. Faydasını görmezsem arabasını havaya uçuracam onun 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir